Danny LYON

ikona amerického motorkářského světa

fotograf – samouk, filmař a spisovatel


Narodil se 16.3.1942 v newyorském Brooklynu jako syn rusko-židovské matky a německo-židovského otce. Danny byl přijat na Kew Gardens v Queensu a poté pokračoval ve studiu historie na University of Chicago, kde v roce 1963 promoval s titulem Bca. V tomto roce také publikoval své první fotografie, pro studentský nenásilný koordinační výbor.


Později začal vydávat své vlastní knihy. Mezi ty význačnější patří:

The Destruction of Lower Manhattan (1969).
Na fotografiích zachycuje rozsáhlé demolice budov a ulic v celém Dolním Manhattanu v roce 1967 i portréty posledních tam žijících opozdilců. Kniha se prodávala za jeden dolar, ale brzy se z ní stal sběratelský kousek.

Conversations with the Dead (1971)
Přes 14 měsíců fotografoval z šesti Texaských věznicích.. Lyon v knížce píše: „Snažil jsem udělat fotografie o vězení jako stresující, protože jsem věděl, že to tak ve skutečnosti je.“
Zajímal se o hnutí lidských práv ve státech a později v zemích třetího světa.


Ale jeho nejznámější dílem je pro nás:

The Bikeriders (1967)
Jde o Dannyho první studii pojednávající o životě motorkářů amerického Středozápadu v letech 1963 – 1967. Jde o jedno z kultovních amerických fotoalb šedesátých let jež ovlivnilo spoustu lidí.

Podle něj samotného se jedná o „pokus o záznam a oslavu života amerického bikeridera.“ . Napřed se snažil fotografovat motorkářské závody (to byl původní záměr projektu), ale postupem času začal převažovat zájem o život v amerických MC a to bylo pro něj přitažlivější než vítězství na trati.

Zajímavostí je také to, že většina snímků byla nafocena v barvě, ale finanční omezení ze strany vydavatele si vyžádalo publikování černo – bílých fotografií. Podle mne (když porovnáte se snímky v barvě), to byl krok dobrým směrem.

Danny Lyon nevystupoval jako pouhý fotograf motorkářů, ale v roce 1965 a 66 jezdil s Chicagským klubem Outlaws MC . Plně se zapojil do klubového života a získal i klubové barvy. Jezdil na Triumphu z roku 1956.

Z Dannyho fotek na nás dýchá ten neuvěřitelně krásný věk let minulých.

MAAT


Ukázka tvorby