Menu
David Mann

David Mann se narodil dne 10. září 1940 v Kansas City ve státě Missouri. Začal kreslit a malovat již v ranném věku. Na střední škole začal dělat tužkou náčrtky automobilů. Největší vliv na něj měl jeho otec Paul, ilustrátor a prestižní člen zákonodárců na Iluminátory of London.

Davidovi skici silně ovlivněny poslechem rock and rollu, hřměním Tichého oceánu kde se na písečných plážích promenádovaly dívky v bikinách a modelky v nablýskaných autech jezdily podél pobřeží. V roce 1957 získal díky malování první práci u Douga Thompsona a Raye Hetricka v jejich KUSTOM shop Kar v Kansas City. Práce, studium a velký talent. Netrvalo dlouho a jeho umění převyšovalo um samotných učitelů na Kansas City Art Institute.

Rock and Roll života a první lásky byly tou výzvou, že spolu s nejlepším přítelem Alem Burnettem opustil Kansas City a odcestoval do Santa Monica v Kalifornii.

Při svých výletech po Kalifornii ve vlastním autě objevil svět očesaných motocyklů. "Chopper", jak je jejich majitelé nazývali. Bylo to něco co jej okamžitě nadchlo. Jejich silný burácející zvuk v kombinaci s romantickým a násilným vzhledem v něm způsobilo okamžitou závislost na silných ocelových ořích lesknoucích se chrómem.

Po návratu z Los Angeles do Kansas City kupuje svůj první motocykl, Harley Davidson Panhead z roku 1948 za pouhých 350 dolarů. Inspirován svým prvním vlastním chopperem přesunul úsilí od kreslení aut na motocykly.V tomto období vytvořil svůj první z mnoha chopperových obrazů, akvarel s názvem "Hollywood Run".

To co,první obraz postrádal na detailech, to vynahradil svým motivem. Byla to nekontrolovatelná divokost, svoboda a pobuřující stroje, jako stádo zdivočelých halucinogenních koní křičících z kopce Hollywoodu. Zachytil podstatu chopper jezdců v čase: vojácky bez války, gladiátory bez soupeře, muže s krví v očích.

Malování a osobní umění změnilo Mannův život Zahájil uměleckou kariéru, která pokračuje v expanzi i dnes.V roce 1963 naplno vstupuje ve známost ve světě motorkářů. Jeho Harley přilákal spoustu pozornosti a to především Eda "Big Daddy" ze Solux City v Iowě. Drobek si Davida zamiloval a hlavně jeho velký motorkářský obraz. Okamžitě se rozhodl vzít Davida pod svá ochranná křídla. Stal se velmi blízkým přítelem Davida a brzy ho přivedl do řad motorkářského klubu. Se svolením David, vzal fotografii jeho prvního obrazu a poslal ho jinému příteli,Rothu "Big Daddymu". Roth byl pop umělec a také jeden z vydavatelů prvního motocyklového chopper časopisu.Ed Roth miloval malování natolik, že první Davidův obraz koupil, včetně práv na tisk a prodej obrazu v plakátové podobě. I druhý Davidův obraz "Tecate Run" Roth koupil a uveřejnil ho v časopise včetně tisku na plakáty.

Ed Roth trval na tom, že se David znovu podívá na západ. Druhý výlet do Kalifornie a pobyt na motorkářském ranči v San Bernardinu s lidmi, kteří se stali legendami motorkářské komunitě. Pohlcen taji motorkářského životního stylu 60 let, Dave namaloval 14 děl, zachycujících jeho vlastní zkušenosti, motorkářské kamarádství, válečné cesty jejich klubu i temnou zubatou svobodu. Deset obrazů bylo publikováno i na plakáty.

V roce 1965, se znovu vrátil domů. Šel pracovat do podatelny na Scheffer Studios v Kansas City, kde se setkal s architektem Davem Poolem, který mu řekl o šíleně zeleném motocyklu Na to David slyšel. Druhý den jel na šíleném Harleyi do práce, a zrodilo se další přátelství. Dave Poole okamžitě poznal Mannův talent a začal ho učit, jak používat airbrush a techniky spojené s architektonickou kresbou. Od tohoto okamžiku používá David Mann techniky airbrushe ve většině svých děl.

V roce 1967 se David naplno ponořil do studie architektonického kreslení a spletitosti detailů, reflexe, náročných rozměr, a mechanické perspektivy.. V pozdních 60 letech se stěhuje do Clearwater na Floridě.Zde se učí rozvíjet svoje schopnosti v celé řadě předmětů. Pokračuje ve studiu Salvadora Daliho, surrealismu, fantasy umění a zvládání použití akrylátů a kvaše. Jeho úsilí nezůstalo bez odměny. Získává nejlepší umělecká ocenění v Seminole Springs a Dunedinu.. Jeho jméno je uváděno ve společnosti slavných mistrů, jako jsou Rockwell a Leroy Neiman.

David měl schopnost rychle se vyrovnat s detaily a realismem nového magazínu - Easyriders. Časopisu zaměřeného na životní styl jezdců a jejich žen, nikoli na technické aspekty motorkářských staveb. V zadní části prvního vydání byla malá reklama na umělcův motocykl. Konec roku 1971 je začátkem tvůrčího vztahu s tímto časopisem, který vydržel několik desetiletí s občasnou změnou životního stylu pro inspiraci. Celá léta, rok po roce, se David snažil ukázat zábavu, motorkáře, špatné časy, boje a paradoxy. Svým uměním přispíval k rozšiřování celosvětové „populace“ motorkářů.

V pozdějším věku v roce 2003 se stále zhoršující zdraví podepsalo na nuceném odchodu do důchodu. Třicet let umělecké magie Davida Manna dospělo ke svému konci. Po dlouhé nemoci přišel smutný konec 11. září 2004, jen jeden den po svých 64. narozeninách zemřel v Kansas City.

Jen několik dnů před jeho smrtí byla v americké hitové televizní show 'American Chopper' zadána výroba chopperu "David Mann Bike",. Měla to být pocta Davidu Mannovi za jeho inspirující obrazy, svádivé k pokušení stát se motorkářem být v objetí tohoto životního stylu. V polovině práce na chopperu však David Mann zemřel. Projekt dokončil s ještě větším důrazem Paul Senior, který chtěl vytvořit chopper hoden svého již mrtvého hrdiny. Po jeho dokončení Orange County Choppers předal jeho ženě, Jacqueline výtěžek z aukce na splacení Mannových lékařských účtů a pohřebních nákladů.

V roce 2004 byl David Mannl uveden do Síně slávy motocyklů pro své výtvarné umění jako malíř, jehož dílo zachycuje podstatu motorkářského životního stylu pro celou generaci jezdců.

Každý rok v prosinci pořádá výstaviště ve Ventura County David Mann Chopperfest. Tato prestižní událost přitahuje ty, kteří ctí životní styl líčený v uměleckých dílech Davida Manna. Umění jež se prolíná generacemi a napříč kontinenty. Umění, které obstojí ve zkoušce času. Každý rok na tento festival létá manželka Davida Manna Jacquie z Kansas City, aby předala jednu z trofejí Bike Show.

David Mann


MAAT
 
 
 
Ukázka tvorby

 
 
Bikers Art
Návštěvnost

TOPlist